Paniek kan ook winstgevend zijn

BARRY VAN DER LAAN | WOENSDAG 23 NOVEMBER 2011, 11:56 uur | 4886 keer gelezen |
Waardering:
Het is wat uit het dagelijkse nieuws verdwenen, maar de situatie in Spanje wordt steeds problematischer. De economische crisis heeft het land hard geraakt. De eens bloeiende vastgoedmarkt is ingestort en er heerst een hoge werkloosheid.

Verschillende Spaanse banken slaagden niet voor de Europese stresstest en hadden extra kapitaalinjecties nodig. In Andalusië heeft 25 procent van de gezinnen (man, vrouw 2 grote kinderen die nog thuis wonen) geen inkomen uit werk. In Madrid is de werkloosheid onder jonge hoogopgeleide mensen zo’n 40 procent!

De situatie zorgt voor politieke instabiliteit en ernstige twijfels over de Spaanse economie op de financiële markten. De problematiek rond Spanje en andere eurolanden als Italië en nu zelfs ook Frankrijk zorgt regelmatig voor grote paniek op de beurzen.

Noodfonds

Door de paniek en het wantrouwen is het voor de Spaanse regering moeilijker om geld te lenen, juist nu dit nodig is om de gevolgen van de economische crisis voor de burgers te verzachten. Madrid heeft nog geen beroep gedaan op het Europese noodfonds voor eurolanden, maar er wordt rekening mee gehouden dat dit in de toekomst gaat gebeuren. Zo wordt er gewerkt aan het vergroten van het noodfonds, zodat het sterk genoeg is om een grote economie als Spanje te redden als dat nodig is.

Het Spaanse ministerie van Financiën heeft recent 3 en 6 maands leningen geplaatst tegen de hoogste kostprijs van de afgelopen 14 jaar. Meer dan 5,2 procent. Dat is zelfs hoger dan wat bijvoorbeeld Griekenland betaalde.

Afwaardering

Er staat nu enorme druk op de nieuwe (conservatieve) Spaanse leiders om op heel korte termijn strenge maatregelen te nemen. De markt beweegt zich uiteindelijk op de verwachtingen. Vooral de kredietbeoordelaars willen snel iets positiefs horen, anders staat het land een afwaardering te wachten. Het verbod op ‘short-selling’ heeft niets opgeleverd. Hieronder ziet u een grafiek waarin ik ING, en de Spaanse banken Santander en BBVA vergelijk. Zoals u ziet hebben de Spaanse banken het net zo slecht gedaan als ING ondanks het verbod.

barryvdlaan23novklein1

Maar Spanje was even uit het nieuws. De aandacht van de media heeft zich de afgelopen weken op Italië gericht. Maar Italië is geen issue. Italië is namelijk te groot om ‘even’ te redden. Italië kan en mag simpelweg niet omvallen. De Franse banken hebben voor zo’n 400 miljard Euro aan Italiaanse obligaties in bezit. Als Italië omvalt dan is Frankrijk ook gezien. Tegen die tijd zijn Spanje en kleine broer Portugal ook al in de afgrond verdwenen. Ik wil erop wijzen dat dit een doemscenario is. Het staat helemaal niet vast dat dit gaat gebeuren. Maar Italië en Spanje kunnen niet als een soort Griekenland gezien worden.

Einde Euro en Europa

Theoretisch zou je het onberekenbare Griekenland redelijk simpel uit de Europese vergelijking weg kunnen strepen. Verlies nemen en klaar. Dat kunnen we nog wel betalen ook. Maar met Italië en ook Spanje en Frankrijk kan dat niet. Als Italië gaat is het domino-day en volgen ander landen wat het einde betekenen van de Euro en het Europa zoals we het nu kennen.

De ene dag kijken we naar Italië, dan Frankrijk en België en dan weer even naar niets. Deze week zien we zeer volatiele dagen, indices die 3-4 procent op een dag bewegen, gevolgd door dagen dat er nauwelijks iets gebeurt en iedereen elkaar aan zit te staren....wachtend op dat ene moment, die nieuwsflits op of dat Technische analyse signaal. Stilte voor de storm en dan ineens....

Volatiliteitsindex

U kunt er ook de komende maanden op rekenen. Hieronder ziet u een grafiek van de volatiliteitsindex. U kunt overigens gratis een demo van ons handelsplatform downloaden op de website van IG markets en dan heeft u gratis toegang tot de Real-time prijs en grafiek van deze Index. Zoals u zit springt de VIX Index regelmatig naar grote hoogten om dan weer te zakken als rust weer wederkeert. Kansen volop dus om in tijden van paniek iets met deze Index te doen. De teneur in de grafiek zal u duidelijk zijn, eerst paniek die vervolgens weer wegebt om weer snel om te slaan in paniek. 

barryvdlaan23novklein2

Deze Index is eenvoudig verhandelbaar tegen lage kosten en wellicht de perfecte verzekering als het echt mis dreigt te gaan. Beleggers hoeven niet langer naar kansen te zoeken, maar kunnen gebruik maken van paniek. Een vreemde gedachte wellicht, maar denkt u er maar eens over na.

Barry van der Laan is hoofd van IG Markets Nederland dat handel in CFD’s aanbiedt in Nederland. Van der Laan schrijft dit artikel op eigen titel. Deze column bevat geen beleggingsadvies. Verder kunnen eventueel gesuggereerde adviezen niet voor bepaalde beleggers van toepassing en geschikt zijn. Opvolging van adviezen dient in samenspraak met een deskundige beleggingsadviseur te gebeuren.
Reactie plaatsen

Reageren

    Koersen

    indices
    BEL20 2.258,97 -1,23%
    BEL-MID 2.919,45 -0,44%
    BEL-SMALL 6.223,05 0,47%
    AEX 326,77 -1,13%
    FTSE-100 5.916,55 -0,20%
    CAC 3.447,37 -0,52%
    DOW 12.949,00 -0,13%
    NASDAQ 2.937,86 -0,36%
    NIKKEI 9.554,00 0,00%
    NEXT-100 639,37 -0,58%
    GOUD 1.754,75 1,02%
    EUR/DOL 1,32 0,10%
    stijgers & dalers
    UCB 0,51%
    KBC -5,11%
    Nyrstar -2,58%
    Ageas -2,30%
    Delhaize -1,92%
    Solvay -1,67%