Eijffinger: Griekenland gaat failliet

MAANDAG 14 MEI 2012, 13:21 uur | 3023 keer gelezen
RIJSWIJK (ANP) - Terwijl in Griekenland politici nog naarstig onderhandelen, nadert het Grieks drama onafwendbaar zijn ontknoping en dreigt faillissement als niet wordt ingestemd met de stringente bezuinigingen en hervormingen die de Europese Unie eist.

Als de gematigde partijen die wel het hervormingsprogramma willen dan verliezen, krijgt Griekenland geen cent meer uit het Europese noodfonds (EFSF) en stapt het land volgens Eijffinger de facto uit de eurozone. Voor Griekenland zal dit volgens hem dramatische gevolgen hebben. Het land komt in acute geldnood en kan dan zijn schulden, ambtenaren en leveranciers niet meer betalen en geen pensioenen meer uitkeren.

Eiffinger verwacht dan dat het land schuldbewijzen aan toonder gaat uitgeven, die als geld gaan fungeren. Dit gebeurde 3 jaar gelden ook toen de Amerikaanse staat Californië failliet ging. Ook verwacht Eijffinger dan een devaluatie in Griekenland, wat gunstig is voor de Griekse toeristensector, maar nadelig voor bijvoorbeeld Nederlandse bedrijven die naar Griekenland exporteren. Volgens hem is Griekenland voor de Nederlandse bedrijven overigens niet heel belangrijk.

Voor het Europese bankwezen zou een Grieks faillissement volgens Eijffinger geen drama meer zijn. ,,Zo'n anderhalf jaar geleden zou een faillissement nog een ramp zijn geweest, maar inmiddels is 75 procent van de Griekse staatsschuld al afgeschreven en hebben bankiers, verzekeraars en pensioenfondsen hun verlies al genomen. Het feit dat de financiële markten nu ook heel rustig reageren, geeft al aan dat ze hun verliezen al hebben ingeprijsd.''

De hoogleraar verwacht ook niet dat Griekenland andere probleemlanden meesleurt het ravijn in. Volgens hem is het besmettingsgevaar geweken. ,,Griekenland is een geïsoleerd geval, omdat de regering niet bij machte is de hervormingen door te voeren. Ierland heeft zijn zaakjes redelijk op orde. In Italië gaat het ook goed en Portugal doet ook zijn best. Alleen Spanje heeft misschien nog een probleem om de hervormingsprogramma's door te voeren.''

Reactie plaatsen

Reacties11

marcel 14-05-2012, 13:30
hoogleraar ??????
De Grieken zijn nu al zo failliet als het maar kan .
Een buffer rond Spanje en lage energie prijzen en we komen eruit .
Geen enkele euro nog aan de Grieken
kees 14-05-2012, 13:43
We moeten in Europa alle zeilen bijzetten en Griekenland ONVOORWAARDELIJK helpen. Zo niet dan breekt de hel echt los.
Boeren , burgers en buitenlui hebben niet eens een idee van 1 % wat er gebeurdtdtdt met DT.
kees 14-05-2012, 13:52
Of Griekenland nu wel of niet falliet gaat, wij vreten en zuipen onze dikke nekken toch wel vol. Maar als ze morgen tegen ons zeggen dat we de helft van ons salaris nog maar kijgen, piepen we ook wel anders.....Griekenland : Sterkte..
aad 14-05-2012, 13:53
Beste Kees,
De Grieken hebben ons al 20 jaar belazerd. Net zoals alle EU-politici dat hebben gedaan. Stoppen met EU en Euro. Nieuw Noord-Europese Unie met munt. Geen Euro!
luc 14-05-2012, 14:12
Niks zone meer, terug naar oude munteenheid, en alleen vriendschap tussen de volken. Ontslag van alle EU-prutsers
en met dat geld gaan we de meest getroffen Grieken, Spanjaarden en Portugezen landbouwgronden kopen en we gaan
oogsten voor alle Europeanen.
David 14-05-2012, 14:35
aadje toch, misschien is Nederland daar met hun huidig begrotingstekort ook niet meer bij!!!!
marcel 14-05-2012, 14:36
kees de Grieken hebben meer dan 250 miljard alleen al in zwitserland geparkeerd .(euro's)
Wie die kan omzetten in drachme ,die schiet de hoofdvogel af
Dus verlang eerst solidariteit tussen de Grieken
alianthos 15-05-2012, 14:26
Beste Marcel en kees, De Griekse volk geeft niemand belazerd, de Griekse politici van de laatste 38 jaar zijn corrupt, onbekwaam, dieven en schaamteloos ! met de samenwerking van de EU politici zijn ze verantwoordelijk en niet de Griekse volk !!!!
alianthos 15-05-2012, 14:37
250 - 500 miljard in buitenlandse banken !!! Niet van de arme Grieken zeker? van wie? van de corrupte politici, hun families en de belasting ontduikers. Gepensioneerden, loontrekkenden, en werklozen betalen voor de crisis en niet de corrupte politici !
alianthos 15-05-2012, 14:56
Respecteer de wil van de Griekse volk (dit is democratie) ze willen Griekenland omvormen in en echte democratie, socialer, rechtvaardiger, competitiever en moderner... desnoods buiten de eurozone.. Zonder de bedorven politiekers. Geef ze tijd aub ...
Anti-Frans 16-05-2012, 11:08
Griekenland faiiliet, Duitsland moet alles in 't werk stellen om Frankrijk overeind te houden en de euro valt alsnog.

Tijd om in de Yuan of toch maar in de al oude dollar te gaan

Reageren

    Koersen

    indices
    BEL20 2.700,91 -0,16%
    BEL-MID 3.432,21 0,00%
    BEL-SMALL 7.761,76 -0,37%
    AEX 364,63 -0,16%
    FTSE-100 6.654,34 -0,63%
    CAC 3.956,79 -0,26%
    DOW 15.303,10 0,06%
    NASDAQ 3.459,14 -0,01%
    NIKKEI 14.612,45 0,89%
    NEXT-100 745,26 -0,20%
    GOUD 1.385,25 -0,05%
    EUR/DOL 1,29 0,02%
    stijgers & dalers
    Befimmo 0,97%
    Colruyt 0,75%
    Telenet 0,64%
    Belgacom 0,61%
    AB Inbev 0,56%
    KBC -1,35%
    Delta Lloyd -1,24%
    Solvay -0,89%
    Ackermans&vHaar. -0,59%
    Bekaert -0,54%